Termosifon

Termosifon içinde bir su kazanın bulunduğu, bu su kazanı içindeki suyun elektrik rezistansı ile istenilen sıcaklığa kadar ısıtan ve bu sıcaklıkta sabit kalmasını sağlayan cihazlardır. Banyoda ve mutfak da sıcak suyun istendiği yerlerde kullanılır. 

Termosifon parçaları şunlardır : 

 • Gövde (Kazan)

 • Isıtıcı(Rezistans)

 • Termostat

 • Emniyet Ventili

 • Anot

 • Termal Devre Kesici

 • Sinyal Lambaları

Termosifon su depoları 5 ile 120 litre arasında değişmekte olup, depo hacimlerine göre su ısıtma dereceleri ve ihtiyaç duydukları güç değişmektedir. 

Termosifonların çalışması; termosifonlarda bir soğuk su girişi ve bir de sıcak su çıkışı bulunmaktadır. Sıcak su musluğu açıldığında soğuk su girişinden termosifon kazanına soğuk su girişi olur. Böylece harcanan sıcak su kadar kazana soğuk su girişi olur. 

Termosifonlar ısıtıcı düğmesi istenilen sıcaklığa kadar çevrilerek termosifon içinde bulunan suyun kaç derecede ısınmasının istendiği ayarlanır, termosifon kazanında bulunan suyun sıcaklığı istenilen sıcaklığa ulaştığı zaman termal devre kesici su ısıtıcıyı kapatır. Kazanda bulunan su istenilen sıcaklığın altına düştüğü zaman ısıtıcı devreye girerek kazanda bulunan suyu istenilen sıcaklığa tekrar getirir.

Termosifon kullanılmadığında kapatılmamalı, açık bırakılmalıdır. Çünkü termosifon kazanında bulunan su yaklaşık olarak 24 saate kadar sıcaklığını muhafaza edebilmektedir. Termosifon kapatıldığı zaman kazan içindeki su soğuduğunda, bu suyun istenilen sıcaklığa getirilmesi için daha fazla enerji ihtiyacı olacaktır. Eğer uzun süreli dairenizde bulunmadığınız durumlarda termosifon kapatılmalıdır.

Termosifonun ideal çalışma programı Eco Moddur. Bu sıcaklık ayarı ile termosifonu optimum sıcaklık seviyesinde çalıştırarak, enerji harcamasını en ekonomik şekilde sağlar. Ayrıca cihazdaki ısıtıcının bakımının düzenli olarak yaptırılması ve anodun 2 yılda bir değiştirilmesi, termosifonun ısıtıcı verimini artmasını sağlar ve enerji tüketimini minimum seviyede gerçekleşmesini sağla

 

Termosifon Montajı

Termosifon Nasıl Monte Edilir?

 1. Montaj işlemine başlamadan önce termosifon kutusundan çıkarılarak montaj birimleri kontrol edilir.

  1. Bir karışıklığa ve iş kazasına izin vermeyecek şekilde çalışma ortamı hazırlanır.

  2. Montaj kitapçığı okunur ve termosifon ile verilen montaj seti kontrol edilir.

 2. Montaj alanının seçimi ve kontrolü;

  1. Termosifon montajı yapılacak alanın seçimi yapılır. Seçilen bölgedeki duvarın taşıyıcı özelliği kontrol edilir.

  2. Seçilen alanın yaşam alanlarına herhangi bir etkisi olup olmadığı kontrol edilir. Duvarın taşıyıcı özelliği termosifon için uygunsa, termosifon taşıyıcı askılarının montajı yapılır.

  3. Askının sağlamlığı kontrol edilir.

 3. Termosifon askıya asılır.

  1. Duvara monte edilen termosifon askılarına termosifon yerleştirilir. Termosifon taşıyıcılığı kontrol edilir. Unutulmamalıdır ki termosifonun kendi ağırlığının yanında depolayacağı suyu da taşıyacaktır.

 4. Sıcak su çıkışı, soğuk su girişi ve emniyet ventili (suyun kazan içerisindeki basıncını önleyen ve kazanın hava almasını sağlayan, patlama riskini ortadan kaldıran bir koruma vanasıdır.) yapılır. 

  1. Su kaçağı var mı kontrol edilir. 

  2. Emniyet ventili fazla sıkmadan montaj edilir.

  3. Enerjinin daha verimli kullanılabilmesi için Flex hortumların uzunluğunun 40 cm geçmemesi gerekir. 

Burada soğuk su girişine istediğiniz her an suyu kesebilmenizi sağlayacak bir vana taktırmanızı tavsiye edebiliriz.

 1. Termosifonun elektrik bağlantısı termosifonun montaj kılavuzunda belirtildiği gibi elektrik şemasına uygun bir biçimde yapılmalıdır. Mutlaka elektrik bağlantısından önce bir otomatik sigorta bağlantısı yapılmalıdır.
  DİKKAT: EVİNİZDE MUTLAKA TOPRAK HATTI OLMASI GEREKMEKTEDİR. ELEKTRİKLİ CİHAZLARI KULLANIRKEN TOPRAK HATTI HAYATINIZI KURTARIR.

 2. Termosifonun tüm bağlantıları kontrol edildikten sonra, termosifon devreye alınarak çalıştırılır ve sıcak su kontrol edilir. Sıcak su çıkışı kontrol edilerek montaj tamamlanır.

NOT: Su ventilinde bazan damla damla su geldiği görülebilir. Bu ventilin çalıştığı ve termosifon kazanının içinde oluşan basıncın dengelendiği anlamına gelmektedir.

 

Termosifon Kullanımının Avantajları ve Dezavantajları

 Termosifon Kullanımının Avantajları

Termosifon kullanıldığında belirli bir hacimde devamlı sıcak su ihtiyacımız hazır olur ve bu suyun sıcaklığını istediğimiz gibi ayarlayabiliriz.

Termosifon Kullanımının Dezavantajları

En önemli dezavantajı elektrikli olması sebebi ile faturaların biraz yüksek gelmesidir.

Termosifonlarının bakımı ve uygun çalışma koşullarında kullanıldığı takdirde, yararları zararlarından fazladır. Uygun termosifon seçimi, kullanma sıklığı ve aile birey sayısı göz önüne alınarak yapılmış olan bir termosifon tercihi bizim için avantajlı bir duruma gelebilir. Gerekli termosifon bakım hizmetlerini uzman personelimiz ile Ankara Acil Kombi Servisimizden alabilirsiniz.

 

Termosifon Patlama Nedenleri:

 

Suyun özelliği olarak su sıcaklığı 10 dereceden 90 dereceye kadar yükseldiğinde otalama  %3,5 oranında genleşir. Bu genleşme sistem basıncıyla birleştiğinde buhar oluşmaya başlar. Termosifon içinde oluşan bu basıncı dengelemek için emniyet ventili bulunur. Bu emniyet vanasından  yükselen basıncı düşürerek termosifon kazanındaki basıncı dengeler.

Termosifon devre kesicisi suyun termosifon kazanında maksimum sıcaklığı olan 90 derece akımı kesmez ise su 100 dereceyi aşar ve su kaynamaya başlar. Kaynayan suyun buhar basıncının sıkışması sonucunda termosifon kazanı patlar. Bu patlama yangına sebep vermez.