Radyatörler ısıtma sistemi nedir?

Radyatörler ısıtma sisteminin en önemli parçalarından biridir. Evinizin her köşesinde yer alır.  Radyatörler genellikle su ve buhar ile çalışırlar. Radyatörler su veya buhardan ısıyı çekerek etrafı çevreleyen havayı ısıtma maksatlı olarak kullanılırlar. Bu şekilde evinizi veya odanızı etkili bir şekilde ısıtabilirler.

Radyatörler metalden yapılırlar bunun sebebi ısıyı çok iyi absorbe edebilmeleri ve dayanıklı olmalarından kaynaklanır. Su ya da buhar radyatörün petekleri veya bölmeleri arasında dolaşarak zamanla havayı ısıtırlar.

Radyatörler en eski ısıtma sistemi ve en etkin ısıtma sistemleridir. Hala tüm dünyada yaygın olarak kullanılmakta ve insanlar hala radyatörün etkinliğinden vazgeçememektedir. Hala çok revaçta olmalarının sebebi ısıyı uzun süre ortama eşit bir şekilde yaymalarıdır. Radyatörler hala sizin vazgeçilmeziniz ise radyatörlerin nasıl çalıştığını bilmek gerekir.

Radyatörün eşit bir şekilde kendisini çevreleyen havayı ısıtmasının sebebi hava ısındıkça yükselir ve soğuk hava onun yerini alır ve bu döngü sürekli tekrarlanır.

Radyatör Çeşitleri nelerdir?

Radyatörler kullanılan malzemesine göre değişiklik göstermektedir. Temelde 4 çeşit radyatör bulunmaktadır. Bunlar:
Dökme demir radyatörler
Çelik radyatörler
Alüminyum radyatörler
Panel Radyatörler

Radyatör tamiri Nasıl Yapılır?

Radyatörler çok sık olmamakla birlikte arıza yaparlar. Arıza yaptığında evinizdeki ısının azaldığını hatta hiç ısıtmadığını hissedeceksiniz. Bu gibi durumlarda bilinçli olmalı kendinizin gideremeyeceği arızaları tamire kalkışılmamalıdır. Ufak arızalar kendiniz tarafından pek tabi giderilebilir. Ancak büyük arızaları tamire kalkışmak eğer işin uzmanı değilseniz daha büyük problemlere yol açabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir uzmana danışılmalıdır. Bunun yanında zamanında bakımı ve temizliği yapılmayan radyatörlerde performans düşüklüğü görülebilir. Arızalı gibi görünse de temizliğinin aksatılması sonucu oluşmuş problemdir. 

Genel olarak radyatör arızaları tesisatın hava yapması, vanalarının bozukluğu, ek yerlerinde ve borularda yıpranma ve tıkanıklık oluşması çok nadir de olsa iç döşeme tesisat borularının su sızdırması veya arızalanmasıdır.

Radyatör arızalandığı zaman yapılacak olan işlemler

Radyatörünüzün etkili bir şekilde çalışması olmazsa olmazlardandır. Sadece rahatınız için değil aynı zamanda paranızın korunması için.  Altından kalkamayacağınız arızalar haricinde basit birkaç işlemle radyatörünüzün çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ancak kesinlikle yapamayacağınız işlere girişmeyin bir uzmandan yardım alın. 

Radyatörünüz hava yapmış olabilir. Bu arızayı gidermek sizin elinizdedir eğer radyatörünüzün üst kısmı soğuk ve alt kısmı sıcak ise sistemde hava olduğu anlamına gelir. Havanın alınması gerekmektedir.

Uyarı: Asla radyatörünüz sıcakken havasını almayın aksi takdirde aşırı sıcak suyla bir yerinizi yakabilirsiniz.

Öncelikle kombinizi kapatın ve radyatörün soğumasını bekleyin. Ve en yakın radyatörden başlayın. Hava alma anahtarınızı (hava alma anahtarları tesisatlar döşenirken mutlaka beraberinde verilir eğer yok ise bir tane temin edinin eğer temin edemezseniz düz tornavida da işinizi görecektir) radyatör üst kenar köşesindeki deliğe sokun ve saatin tersi yönünde çeyrek ya da yarım tur döndürün bir turu kesinlikle geçmeyin.

Bu işlemi yaparken havanın hisleme sesini duyacaksınız yine bu esnada anahtarın altına bez ya da suyu yakalayacak bir kap tutun. Suyun ilk sızıntısını gördükten sonra hava alma anahtarını saat istikametinde kapatın. Bu işlemi daha sonra tüm radyatörlerinizde yapın. Unutmayın eğer eviniz bir kattan fazla ise öncelikle alt katlardan başlayarak bu işlemleri yapın. Daha sonra kombinizi yeniden açabilirsiniz. Eğer sıkıntı yaşamaya devam ederseniz bir uzman yardımı alın. Bu konuda Ankara Acil Kombi Servisi uzmanları gerekli teknik işlemleri hayata geçirip problemi ortadan kaldıracaktır.

Radyatör Vanası arızası:

Radyatör vanaları arızalı olduğu zaman ya tıkanmıştır ya da su sızdırır. Her iki durumda da vananın değişmesi gerekmektedir. Tıkanıklık çıplak gözle görülemezken sızıntılar tespit edilebilir. Vananın bulunduğu bölgeyi iyice kurulayın ve kağıt peçete ile vananın bulunduğu bölümü iyice sarın 10 ya da 15 dakika bekleyin eğer kağıt havlu ıslanmış ise vananız su sızdırıyordur. Vananızın değişmesi gerekir. Bazen sızıntılar o kadar az olur ki çıplak gözle görülmeyebilir. Bu yüzden kağıt havlu sardıktan sonra beklemek gerekir.

Radyatör temizliği nasıl yapılır?

Kirli olandan daha iyi görünmenin yanı sıra, radyatörünüzü temiz ve tozdan arındırmak, ısıtma maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olabilir. 

Bir radyatörün kanatçıkları arasındaki toz ısının yayılmasını engelleyebilir, bu da radyatörlerinizin odanızı ısıtmak için daha fazla çalışması gerektiği anlamına gelir.

Her zaman havada toz vardır.  Tozların radyatörünüzün içinde toplanıp kapana kısılmasının sebebi, sıcaklığın odanızın etrafında dolaşmasına yardımcı olan hava akımı nedeniyledir. Soğuk hava tozlarla beraber radyatörünüzün içine girer ancak hava radyatörde ısındıkça yükselir ancak tozlar havalanamaz ve içinde birikmeye başlar. 

Öncelikle yapacağınız işlem kombinizi veya ısıtıcınızı kapatmanızdır. Daha sonra radyatörün üst kapağı açılır eğer panel radyatör ise döküm radyatörlerde işiniz daha kolaydır. İçini istediğiniz herhangi bir şeyle içinde toz kalmayacak şekilde temizlemenizdir. Nasıl temizleyeceğiniz size kalmış elektrik süpürgesi  ve saç kurutma makinesi bayağı iş görür daha sonra ıslak bezle temizlenmesidir. Tüm işlem bunlardan ibarettir. Ancak her zaman olduğu gibi profesyonel bir temizleme servisine temizletmek her zaman daha iyi verim almanızı sağlayacaktır.