GENLEŞME TANKI (İMBİSAT DEPOSU) NEDİR?

genlesme-tanki-nedir-kecioren-kombi

Su ısındığında genleşir ve kapalı ısıtma sistemlerinde basıncı artırır. Zamanla bu basınç dalgalanmalar yaparak sisteme zarar vermeye başlar. Kapalı bir ısıtma sisteminde, borularda ve kazanda suyun gireceği sınırlı bir alan vardır. Eğer sıcaklıkla genleşen su kontrol altına alınmaz ise en zayıf noktadan akıtmaya ya da sızdırmaya başlayacaktır. Bu basıncı dengelemek için tasarlanan cihaza genleşme tankı denir. Genleşme Tankı Nedir? sorusunun cevabı bu makalemizde. Genleşme tankı sistemdeki basıncı düşürür, dengeler ve kombinizin istenilen performansta çalışmasına yardım eder.

Genleşme tankları, sistemdeki basıncı eşitleyerek çalışır. Genleşme tankı, lastik bir diyaframla iki bölüme ayrılmış küçük bir tanktır. Bir taraf ısıtma sisteminin borularına bağlanır ve su içerir. Diğer taraf kuru ve yaklaşık 12 psi'ye ayarlanmış basınçlı hava içerir. Sıcak su ısıtma sistemine girerken, sistemdeki basınç artar. Basınç arttıkça, genleşme deposundaki diyafram aşağı itilir. Bu, tanktaki havayı sıkıştırarak fazla suyun girmesi için daha fazla alan yaratır. Bu, sistemdeki aşırı basıncı azaltır ve sistemdeki boruların hasar görmesini önler.

Kombilerde genleşme tankı kombinin üzerinde bulunur çok nadir modellerde harici olarak bulunmaktadır.

Kombi genleşme tankı bakımı önemlidir. Genellikle hava eksiltmesinden kaynaklı arızalar baş göstermektedir. Genleşme tanklarının periyodik olarak havalarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Sisteme gitmesi gereken su genleşme tankında hava olmadığı için birikir ve tank su sızdırmaya başlar.Gerekli genleşme tankı bakım hizmetlerini uzman personelimiz ile Ankara Acil Kombi Servisimizden alabilirsiniz.