Doğal gaz Sobası Nedir? Klasik ve Hermetik Doğalgaz Sobalarının Farkı Nedir?

Doğalgaz sobası; odun ve kömür sobaları gibi sadece bir mekânı ısıtmak için kullanılan, yakıtı doğal gaz olan, kurulumu ve maliyeti düşük bir sobadır. Eskiden kullanılan gaz sobalarına benzerlik gösterir. Odun ve kömür sobaları gibi zahmetli olmadığından, sürekli yakıt taşıma, kül temizleme gibi yorucu işlere gerek duyulmadığından ve havayı kirletmediğinden son zamanlarda tercih edilmektedir.

Doğal Gaz Sobası Çeşitleri Nelerdir?    

Klasik/bacalı ve hermetik olmak üzere iki tür doğal gaz sobası vardır.  Klasik/bacalı doğal gaz sobası; odun/kömür sobasında olduğu gibi, yanan havanın çıkışı için bir bacaya ihtiyaç duyar. İstenen ısı düzeyini otomatik olarak ayarlar. Kurulumu kolaydır. Borularla bacaya irtibatlandırılır. Kokusu, külü ve kirliliği yoktur. Hermetik doğalgaz sobasına göre daha ekonomiktir.

Hermetik doğal gaz sobası ise; odun/kömür sobası ya da klasik/bacalı doğalgaz sobasında olduğundan farklı olarak, yanan havanın çıkışı için bir bacaya ihtiyaç duymaz, bacasızdır. Katalitik de denilen elektrik sobalarına benzer. Ancak sürekli bir yerden bir yere taşınamaz. Bacaya ihtiyaç duymadığından klasik/bacalı doğalgaz sobasına göre daha çok tercih edilir.

Doğal Gaz Sobası mı Yoksa Kombi mi Tercih Edilmeli?    

Doğal gaz sobaları, tek bir bölümden oluşan küçük mekânlar için kullanışlıdır. Kalorifer/kombi tesisatı olmayan küçük evlerde de sadece ısınma maksatlı olarak kullanılabilir. 
Kombi ise, tesisatın bağlantılı olduğu tüm mekânları, evin tüm odalarını ısıttığı gibi aynı zamanda mutfak ve banyoda kullanılan sıcak su ile mutfakta kullanılan ocağı da besler. Elektrikli ya da tüplü şofben ile ocağın giderleri göz önüne alındığında, kullanımı uygun olan mekânlarda, kullanışlı ve ekonomik olması nedeniyle kombi kullanılması tavsiye edilir. Kombi tesisatına dâhil olan petek/radyatörlerin her birinin ayrı ayrı kontrol edilebilmesi, istendiğinde tek bir petek/radyatörün kapatılabilmesi ise ev içerisinde tek mekânın kullanıldığı durumlarda büyük bir avantaj sağlamakta, doğal gaz sobası gibi işlev görmektedir.

Ancak sık ve uzun süreli elektrik kesintisi olan bir yerde kombi kullanımı verimli olmayabilir. Çünkü kombi sistemi çalışmak için elektriğe ihtiyaç duymaktadır. Doğal gaz sobası ise çalışmak için elektriğe ihtiyaç duymamaktadır. Bununla birlikte kombi sisteminin kurulum maliyeti doğal gaz sobasına göre daha fazladır.

 
Doğal Gaz Sobası Yakıt Sarfiyatı ve Aylık Maliyeti Ne Kadardır?    

Doğal gaz sobalarının ne kadar yakar ve aylık maliyetinin ne olduğu sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Aynı kombi tesisatı döşeli evlerde bile, bulunulan şehir, hava durumu, ev sakinlerinin sıcaklık tercihleri gibi değişkenler nedeniyle her ay farklı fatura ödenebilmektedir. Örneğin Ankara ile Urfa’da aynı marka ve modeli kullanan kombi ya da doğal gaz sobası kullanıcıları, farklı faturalar ödeyeceklerdir. Sarfiyat, satın alınacak doğal gaz sobasının özelliklerine ve bakımların periyodik olarak yaptırılmasına bağlı olarak değişecektir.
        
Doğal gaz soba satışı, doğal gaz sobası bakımı, doğal gaz sobası parçaları, doğal gaz sobası fiyatları ve satışı, Ankara doğal gaz sobası satış konularında uygun fiyata kaliteli hizmet almak istiyorsanız iletişim bilgilerimizi kullanarak bize ulaşabilir, 7/24 doğal gaz servisimizden faydalanabilirsiniz